shreya has logged 103 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
11
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry