RSS feed for shreya
  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★

    imagine how much more compelling this would be if lin manuel miranda put his ego aside and didn’t make himself the main character of his play. his voice and stage presence are just so overwhelmingly mediocre compared to the rest of the cast who are phenomenally talented.

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★★★

    it cannot be either healthy or normal for me to cry this much

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    the way i started this so late on june 16 that i finished it on june 17 just like in the film. my subconscious mind is sometimes not as stupid as i think.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★½

    you smell like curdled foreskin

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

    so wholesome

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★★½

    this film is so powerful

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    now why would u name the town squahamish. literally the ugliest name ever

  • Videodrome

    Videodrome

    ★★★½

    only watched this for debbie harry

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★½

    had to put the speed on 1.5x bc i was tired of seeing the back of that bald headed bitch and honestly it made the film better

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★

    so many white males

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★

    i think i’m a period film convert

  • Heat

    Heat

    ★★★★½

    al pacino so sexy for no absolutely no reason whatsoever. happy bday boo