Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Corridor of Mirrors

Corridor of Mirrors

1948
×
★★★½
Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legend - A Dragon Ball Tale

Legend - A Dragon Ball Tale

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Snakes

The Snakes

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry