Sort by

Shritan has logged 36 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Basically

Basically

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bala

Bala

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
★★
Edit this entry  
21
C'est la Vie

C'est la Vie

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thipparaa Meesam

Thipparaa Meesam

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Asuran

Asuran

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chanakya

Chanakya

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Raju Gari Gadhi 3

Raju Gari Gadhi 3

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Meeku Maathrame Cheptha

Meeku Maathrame Cheptha

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry