Joshua has logged 93 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All We Had

All We Had

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Keep in Touch

Keep in Touch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush: Beyond The Lighted Stage

Rush: Beyond The Lighted Stage

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bleed

Bleed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Blink

Don't Blink

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves

Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Searchers

Searchers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Week

One Week

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hello Destroyer

Hello Destroyer

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Jane: Battle for the City

Citizen Jane: Battle for the City

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Le journal d'Aurélie Laflamme

Le journal d'Aurélie Laflamme

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hyena Road

Hyena Road

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Angry Inuk

Angry Inuk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Taqwacore: The Birth of Punk Islam

Taqwacore: The Birth of Punk Islam

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping Giant

Sleeping Giant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Road

Iron Road

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry