• Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • The House

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • 14 Peaks: Nothing Is Impossible

    ★★★½

  • Italo Disco. The sparkling sound of the 80s

    ★★★½

  • Krai

    ★★

  • Bitch, A Derogatory Term for a Woman

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • '91

  • Amoeba

    ★★★★

  • Once Were Humans

    ★½

  • Memoria

    ★★★½

  • Belle

    ★★★

  • Lamb

    ★★★

  • Titane

  • Small Body

    ★★★★

  • Murina

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ½

  • Petite Maman

    ★★★

  • The Witches of the Orient

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie Part 1

    ★★

  • Death to 2020

    ★★★

  • ariana grande: excuse me, i love you

  • Life in a Year

  • Sanremo

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★½

  • This Is Paris

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★½

  • Another Round

    ★★★

  • Assandira

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Black Holes: The Edge of All We Know

    ★★★

  • How to Be a Good Wife

    ★★

  • Last and First Men

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Deadlock

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Knight Before Christmas

    ★½

  • I am Frank

    ★★½

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • All Against All

    ★½

  • Corporation

    ★★

  • Stories from the Chestnut Woods

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Jallikattu

    ★★

  • Martin Eden

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Daughter of Camorra

    ★★★★½

  • Morgana

    ★★★

  • Vitalina Varela

    ★★

  • Oroslan

    ★★★★

  • Ivana the Terrible

    ★★★

  • Half-Sister

    ★★

  • Man with Shadow

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½