Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Geostorm

Geostorm

2017
×
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Krai

Krai

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Italo Disco. The sparkling sound of the 80s

Italo Disco. The sparkling sound of the 80s

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Bang in Tunguska

Big Bang in Tunguska

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kekec's Tricks

Kekec's Tricks

1968
×
★½
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
'91

'91

2021
×
Edit this entry  
01
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tatjana in Motherland

Tatjana in Motherland

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House

The House

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Edit this entry  
03
Never Die Young

Never Die Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry