RSS feed for Jaye ✨

Jaye ✨ has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
You, Me and Him

You, Me and Him

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love in a Puff

Love in a Puff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
13
Sitting

Sitting

2017
×
Edit this entry  
13
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
Edit this entry  
13
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
Edit this entry  
11
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love

Love

2012
×
Edit this entry  
03
The Last Women Standing

The Last Women Standing

2015
×
Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
01
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
Edit this entry  
01
Finding Mr. Right

Finding Mr. Right

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Austenland

Austenland

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Furie

Furie

2019
×
Edit this entry  
24
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
Edit this entry  
23
Prince Charming

Prince Charming

1984
×
Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
25
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Edit this entry  
23
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Edit this entry  
19
Taylor Swift: Speak Now

Taylor Swift: Speak Now

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
Edit this entry  
31
Touch of Pink

Touch of Pink

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eden

Big Eden

2000
×
Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
12
Summertime

Summertime

1955
×
Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dostana

Dostana

2008
×
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
10
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
Edit this entry  
08
My Lucky Star

My Lucky Star

2003
×
Read the review Edit this entry