Sort by

cait has logged 146 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bill

Bill

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry