Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Edit this entry  
04
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
1408

1408

2007
×
★½
Edit this entry  
01
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★
Edit this entry  
15
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
15
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Katt Williams: Great America

Katt Williams: Great America

2018
×
Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★
Edit this entry