Mike has logged 190 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★
Edit this entry  
10
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
OK, Good

OK, Good

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alexander

Alexander

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Steve Martin: Comedy Is Not Pretty

Steve Martin: Comedy Is Not Pretty

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★
Edit this entry