Matt has logged 358 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The 39 Steps

The 39 Steps

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thirty Nine Steps

The Thirty Nine Steps

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen

The Queen

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Movies

Home Movies

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harmontown

Harmontown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder à la Mod

Murder à la Mod

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cool World

Cool World

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
If These Walls Could Talk

If These Walls Could Talk

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry