Matt has logged 29 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Passion & Poetry: The Ballad of Sam Peckinpah

Passion & Poetry: The Ballad of Sam Peckinpah

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cross of Iron

Cross of Iron

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tribe

The Tribe

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Licensed to Kill

Licensed to Kill

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★½
Edit this entry  
10
Crawlspace

Crawlspace

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bates Motel

Bates Motel

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★
Edit this entry  
04
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★½
Read the review Edit this entry