RSS feed for Pete

Pete has watched 85 music films.

  • Anima

    ★★★

  • Yesterday

  • David Bowie: The Last Five Years

    ★★½

  • Supersonic

    ★★½

  • La La Land

    ★★★

  • Junun

    ★★

  • Johnny Cash: American Rebel

    ★½

  • Straight Outta Compton

    ★★½

  • London Road

    ★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • Sunshine on Leith

    ★★½

  • Waltz for Monica

    ★★

  • We Are the Best!

  • I'm Still Here

    ★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★

  • Broder Daniel Forever

    ★★★

  • I'm Not There

    ★½

  • You, the Living

    ★★★

  • Joe Strummer: The Future Is Unwritten

    ★★★

  • La Vie en Rose

    ★★★

  • Once

    ★★

  • God Save the King

    ★★★

  • Walk the Line

    ★★

  • School of Rock

    ★★

  • Naqoyqatsi

    ★½

  • 24 Hour Party People

    ★★

  • High Fidelity

    ★½

  • Radiohead: 7 Television Commercials

    ★½

  • Meeting People Is Easy

    ★½

  • Cry-Baby

    ★½

  • Powaqqatsi

    ★★★

  • Aria

    ★★

  • Radio Days

    ★★½

  • Sid & Nancy

    ★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★

  • Possibly in Michigan

  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

  • Ebba the Movie

    ★★½

  • The Blues Brothers

    ★★½

  • The Muppet Movie

    ★★½

  • Saturday Night Fever

    ★★½

  • New York, New York

    ★★½

  • Jesus Christ Superstar

    ★★½

  • Super Fly

  • The Harder They Come

    ★★½

  • Cabaret

    ★★½

  • Gimme Shelter

    ★★★

  • Performance

    ★★★

  • Woodstock

    ★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★½

  • The Idols

    ★½

  • Dont Look Back

    ★★★

  • Shadows of Forgotten Ancestors

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★

  • A Hard Day's Night

    ★★½

  • Komal Gandhar

    ★★

  • Black Orpheus

    ★★★½

  • Gigi

    ★½

  • High Society

    ★½

  • Oklahoma!

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • Seven Brides for Seven Brothers

  • The Band Wagon

    ★★

  • Lili

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • An American in Paris

    ★★½

  • On the Town

    ★★

  • Easter Parade

    ★★

  • Cabin in the Sky

    ★★

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★