Siegel has logged 87 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strangers

The Strangers

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frequency

Frequency

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Schramm

Schramm

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alone Together

Alone Together

×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry