• Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★★

  • Turning Red

    ★★★½

  • All of Us Are Dead

    ★★★½

  • The King's Man

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Single All the Way

    ★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • Malignant

    ★★★

  • Candyman

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • The Call

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • 365 Days

    ½

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★

  • Frozen II

    ★★

  • Let It Snow

  • Klaus

    ★★★★★

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

    ★★★

  • Tall Girl

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • The King

    ★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★