Sort by

rai has logged 138 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry