• Ride Your Wave

    Ride Your Wave

    ★★★★

    Sparkley and scenic anime with a steady emotional core 😲 🤩 fckn vibrant animation, memorymaking + tearjerking parts. Anything that lands in this genre of anime is a guaranteed win.

  • Weathering with You

    Weathering with You

    ★★★★½

    Nothing beats sentimental anime.

  • From One Second to the Next

    From One Second to the Next

    ★★★★★

    Hard hard watch.

  • Thumbtanic

    Thumbtanic

    ★★★★★

    Steve Oedekerk was BORN to make Thumbtanic.

  • Wheel of Time

    Wheel of Time

    Wheel of Time Amazon Prime series review 
    Episodes 1-2
    • Sometimes comes off as corny. 
    • Weird how they spent millions per episode only for it to look budgeted/campy at many points…
    •love the casting of Rand, Egwene, Perrin, Nynaeve. Matt I wasn’t hyped for but his performance was better than expected and now I’m questioning their decision to replace him. Moraine and Lan are my least favorite of the cast and yet they get top billing… which is also…

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ½

    It was a good watch I suppose… it’s always exciting to see short films from YouTube. They made some intentional creative decisions (like the age gap) that I’m kinda happy that they thought about instead of absentmindedly doing everything. 

    Instead, let’s look at Taylor herself. I am not a Swift fan, but there are plenty of musicians where I’m not a fan but not an enemy either. With Taylor however, we must acknowledge the frankly disgusting messaging surrounding most of…

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★★

    Something about metagame, big- brain high IQ gooberishness really turns my reality up to notch 11 and I’m so hype. It’s like so riveting for some reason. And I hate baseball! It’s fun to go to games but the sport itself I’ve always found meh. But this movie makes me wanna pick up a bat and take a swing babieeeee!!!

  • Duel

    Duel

    ★★★★½

    Spielberg really thought this out. The ending is fantastic and he chooses to do something with it that I don’t think I’ve ever seen in a film. Not to seem too worshipful… but he obviously, like… does a good job.

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

    Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

    ★★★★

    These graphics are bonkers!

  • Love, Death & Robots: Pop Squad

    Love, Death & Robots: Pop Squad

    ★★★★★

    Insanely brutal, sad, but rewarding.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Never seen so much hard work contribute to a final product as ultimately dumb as The French Dispatch. Fanciful, sure, but it’s still nonsensical as hell. Trying to be charming are we? Fuck you! It’s not charming! You have these areas where you’re clearly trying and succeeding. Isle of Dogs and Fantastic Mr Fox had heartfelt stories behind them that made them brilliant and memorable. That’s not too much of an ask here. But all we receive is some bloated…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There’s a lot going on and a lot there so I need some time to sift through my thoughts and come up with a more accurate rating.


    EDIT ok this movie still makes me scatterbrained but the rating is more accurate now. It wasn’t any more unwatchable than Dune so idk why people are raving about Dune and dunking on Eternals because they both belong in the same pile 🤷🏼‍♂️