Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man Appears

The Invisible Man Appears

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Coconut

Night of the Coconut

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quantez

Quantez

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Name Is Pecos

My Name Is Pecos

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dick Tracy

Dick Tracy

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Carter

John Carter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Radioland Murders

Radioland Murders

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anything Goes

Anything Goes

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry