Sort by

SilentDawn has logged 331 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demon

Demon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Loving

Loving

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Applause

Applause

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry