Sort by

SilentDawn has logged 239 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lathe of Heaven

The Lathe of Heaven

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Father Figures

Father Figures

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Between

In Between

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Goon

Goon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry