Sort by

SilentDawn has logged 230 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Blame

Blame

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream for Help

Scream for Help

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry