• The Old Dark House

    ★★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • White Zombie

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • Grand Hotel

    ★★★½

  • Tarzan the Ape Man

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★½

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Tabu

    ★★★★★

  • Drácula

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Little Caesar

    ★★★½

  • The Bat Whispers

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★

  • The Blue Angel

    ★★★★½

  • The Haunted House

    ★★★★½

  • Applause

    ★★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • Blackmail

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • The Cameraman

    ★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★★½

  • October (Ten Days that Shook the World)

    ★★★★

  • The Jazz Singer

    ★½

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Wings

    ★★★½

  • Napoleon

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★½

  • Our Heavenly Bodies

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • The Lost World

    ★★★½

  • Strike

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Ballet mécanique

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Cœur fidèle

    ★★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • La Roue

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★½

  • The Cheat

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★½

  • A Corner in Wheat

    ★★★★½

  • Those Awful Hats

    ★★½

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★