RSS feed for SilentDawn
  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    100

    4K UHD

    Primarily a film about abuse, and how sanity is often impossible to return to once it's lost. Jack Nicholson gives a performance that goes from 'fully crazy' to 'existential specter of rage and terror' over the course of two hours and change. Undoubtedly a masterpiece.

  • Gangs of New York

    Gangs of New York

    ★★½

    47

    Proof that even a scene-stealing, showboating performance like DDL's can't support an entire movie.

  • The Stuff

    The Stuff

    ★★★

    59

    I love how the premise of this movie is entirely based around a dude who saw a goopy, bubbling substance on the ground and said, "I'm going to eat this."

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    80

    Two weathered souls.

    A folk-lore history resurrected and displayed via an assortment of textures - splintered wood, scruffy beards, itchy wool, bottles upon bottles of whiskey, wet rocks, seagulls and mermaids and the eternal depth of the sea. The only thing scarier than its surreal horror logic is how succinctly it confronts the burden of labor and its dynamics of power. Willem Dafoe is on a god-tier level, while Robert Pattinson brilliantly plays along until eventually deciding he's had…

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★

    73

    A sweltering, vulgar monstrosity of off-the-rails catholicism and pent-up masculine entrapment. Scorsese throws everything at the wall to see what sticks in order to get an interesting angle on what ultimately amounts to a bunch of Bostonians saying 'microprocessor' and 'fuck'. The ensemble cast is to die for and they're yelling constantly, it's great!

  • Knives and Skin

    Knives and Skin

    ★★★½

    67

    So consistently off-its-rocker that the weirdness finds a harmony with the mundane, even deadpan trauma at its center. Very fun and strange.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    97

    When god takes everything away and there is nothing left to give, you might as well wander into the darkness. Live deliciously.

  • The King

    The King

    ★★

    35

    Timothée Chalamet took one look at David Michôd's failing career and said "hey, mind if I join?"

    Abysmal. Only interesting element is Robert Pattinson strolling in like he just woke up from the nap of a century in a decrepit tomb in transylvania.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    100

    Inhumanly patient.

  • Brigadoon

    Brigadoon

    ★★★★

    80

    Sound-stage romance. An eternity amidst a ticking clock. Fantasy against reality. Love above all, and the physical expression of it.

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

    Halloween: The Curse of Michael Myers

    ★★★★½

    *Was a 78, now an 88*

    "The original film is a claim to our slasher heritage, and a connection to the sinister subversions of holiday traditions, but it also can become tedious to watch it each and every year. Even as it’s one of my very favorite films, I find myself burnt out on its pleasures, letting it rest every once and awhile to hibernate before a new grand unveiling. In the meantime, however, I cling to the Halloween sequels,…

  • Polyester

    Polyester

    ★★★★★

    97

    The cannibalistic exterior eating away at its melodramatic insides. A Sirk riff that goes beyond homage and into a dismantling and rebuilding structure of classic melodrama properties. This is a weepie where all the characters are in turmoil except the viewer, who is most likely in hysterics. I know I was. Sublime.