RSS feed for SilentDawn
  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★

    79

    "I'm so grateful for what you did for me, cause I'd never seen nobody that looks like me up there on that big screen."

    A film about visibility and creativity, about being up on the silver screen for the sake of being known and understood. One of the funniest movies in a long time, and oh so joyous.

  • Jesus Is King: A Kanye West Film

    Jesus Is King: A Kanye West Film

    ★★½

    44

    An overwhelming sonic experience that does little to build on what it offers. This is mostly shot in James Turrell's Roden Crater, known as a "gateway to observe light, time, and space", but it hardly constructs a spatial configuration of the streamlined relationship between the space and the natural elements co-existing within it. Even as Kanye yearns to signify the physical role in his relationship with god, it stumbles as a robotic facsimile of the real thing - complete…

  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

    Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

    ★★★

    58

    A fascinating portrait of an actor cast away from Hollywood and society in the midst of closeted sexuality and the AIDS crisis. What's most interesting is how it explores Mark Patton's return to horror conventions and the community spotlight not simply as an honest portrayal of easy money, but a reclaiming of the film's text away from those who denied its gay themes. Patton's confrontation with the writer who stated that the film was designed for 'homophobia' and not…

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

    98

    "What is so great about Halloween 3 and 4, in hindsight, is how well they compliment one another. It doesn’t initially seem to be the case – one without a sight of Michael Myers beyond promos for Carpenter’s film on the television, the other a grand return made entirely with the focus of money – but as the years roll by and the many October movie marathons pass time and time again, it’s clear that the two films together…

  • I Was a Teenage Serial Killer

    I Was a Teenage Serial Killer

    ★★★★

    74

    A story worth listening to.

  • Hocus Pocus

    Hocus Pocus

    ★★★★½

    84

    A charming dose of autumn chills, and a wonderful family film that still finds the space to ruminate on the comfort of death and the passage of time. So spooky. That prologue with the lucid purples and greens against the dull brisk look of the woods still sweeps me off my feet, not to mention the impeccable trio casting of the witches and its scrumptious Halloween setting! If this isn't in your October viewing, rent it or buy it or turn on Freeform - it's probably playing right now (for the 100th time)!

  • Support the Girls

    Support the Girls

    ★★★★

    75

    This past summer, I took a break from a food-service job that had, in hindsight, been wearing me down to the thinnest modes of existence. I couldn't come to terms with it in the moment, but once I stepped away, I knew that it was the right choice. Employees were constantly calling in so I was being handed additional hours, and while I wasn't necessarily 'forced' to work those shifts, it wasn't exactly deemed acceptable for me to clock…

  • Honeymoon

    Honeymoon

    ★★★

    57

    Tense and messy. The gradual breakdown of a honeymoon dynamic via the presence of otherworldly energy. Nasty fun.

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★★

    96

    "And don't forget to help me with the eyes!"

    A magical evocation of All Hallow's Eve and the spirit and terror and laughter that arrives amidst the cool autumn breeze. An essential seasonal favorite.

  • Escape Room

    Escape Room

    19

    One of the worst endings I've ever seen. Absolutely abysmal. Escape Room offers a few evocative visual set-pieces but these annoying characters refuse to shut up.

  • Joker

    Joker

    18

    What is most fascinating about Joker isn't the titular character, nor is it the landscape he's placed in. There's little (if any) detail to the performances or the setting that isn't already present on a fundamental level. What you see is what you get. Joaquin Phoenix GOOD?!? Great, water is wet. Next question. The slog of Todd Phillips' latest venture has one constant - this movie is so desperate to distract the viewer from the fact that it has…

  • Beyond the Valley of the Dolls

    Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★½

    85

    In the heart of LA.