RSS feed for SilentDawn

SilentDawn has written 522 reviews for films rated ★★★★★ .

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    100

    Umpteenth re-watch. Luminous as always.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    100

    (35mm)

    "People are dying....
    Will you please shut down the system?"

    Spielberg, the GOAT.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    96

    What I love about Marriage Story:

    To begin, it's a movie about the pain within all people. What partners, in the midst of desolation, will do to protect their own self-interest. How their love is systematically broken down and fractured in the pursuit of monetary/property gain, control over their children, and the cold, ruthless separation of a friendship. Their anguish is lesser at the beginning, but in the midst of lawyers and outside opinions, it expands fruitlessly as they…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    100

    4K UHD

    Primarily a film about abuse, and how sanity is often impossible to return to once it's lost. Jack Nicholson gives a performance that goes from 'fully crazy' to 'existential specter of rage and terror' over the course of two hours and change. Undoubtedly a masterpiece.

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★★

    97

    When god takes everything away and there is nothing left to give, you might as well wander into the darkness. Live deliciously.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    100

    Inhumanly patient.

  • Polyester

    Polyester

    ★★★★★

    97

    The cannibalistic exterior eating away at its melodramatic insides. A Sirk riff that goes beyond homage and into a dismantling and rebuilding structure of classic melodrama properties. This is a weepie where all the characters are in turmoil except the viewer, who is most likely in hysterics. I know I was. Sublime.

  • Halloween III: Season of the Witch

    Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

    98

    "What is so great about Halloween 3 and 4, in hindsight, is how well they compliment one another. It doesn’t initially seem to be the case – one without a sight of Michael Myers beyond promos for Carpenter’s film on the television, the other a grand return made entirely with the focus of money – but as the years roll by and the many October movie marathons pass time and time again, it’s clear that the two films together…

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★★

    96

    "And don't forget to help me with the eyes!"

    A magical evocation of All Hallow's Eve and the spirit and terror and laughter that arrives amidst the cool autumn breeze. An essential seasonal favorite.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    100

    "John Carpenter’s Halloween and its subsequent franchise is no stranger to my writing or my personal cinematic experience. Whether it’s a blessing or a curse, or maybe a blessing in disguise, I never can really tell. All I know is that I feel it in the air and the autumn season like no other movie, and the series calls to me predictably, expectedly, like a countdown clock. Since I was nine years old stumbling out of a Family Video…

  • The Terminator

    The Terminator

    ★★★★★

    95

    A swirling cascade of elemental fury - designed as an industrial poem about electricity and smoke and laser beams, caught in the net of tactility. James Cameron demonstrates not just peerless narrative economy, but utilizes it in the pursuit of classical cinematic traits. It's like he couldn't decide whether to tackle noir, sci-fi, romance, or cautionary tale, and instead of settling for one, he went all-out and made movie history. He's been making the same movie ever since with…

  • Detour

    Detour

    ★★★★★

    95

    Slimy, putrid, lacking even the slightest bit of nonsense. A firecracker of nihilism and detachment, and *the* film noir.