Sort by

Silent J has logged 61 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
50/50

50/50

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Nice

Mr. Nice

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being Michael Madsen

Being Michael Madsen

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kids

Kids

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jim Jefferies: Alcoholocaust

Jim Jefferies: Alcoholocaust

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Visioneers

Visioneers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman Superman Movie: World's Finest

The Batman Superman Movie: World's Finest

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry