Silent J has logged 34 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grrl Scouts

Grrl Scouts

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
27
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strays

Strays

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Penelope

Penelope

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sharknado 3: Oh Hell No!

Sharknado 3: Oh Hell No!

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mercenaries

Mercenaries

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Hide and Go Seek

Hide and Go Seek

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League: Gods and Monsters

Justice League: Gods and Monsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Here Even So

Here Even So

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
he takes the pills

he takes the pills

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Flying Car

The Flying Car

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry