Sort by

Silversaxophone has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man Between

The Man Between

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Footsteps in the Fog

Footsteps in the Fog

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Abandoned

Abandoned

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bullet for Joey

A Bullet for Joey

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tower of London

Tower of London

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chato's Land

Chato's Land

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zoo

Zoo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Black Cat

The Black Cat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie Chan in Rio

Charlie Chan in Rio

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Toothful Smile

A Toothful Smile

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Men Tell

Dead Men Tell

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Midnight

After Midnight

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry