RSS feed for Simon
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Ocean's 8

Ocean's 8

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Annie

Annie

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blurred Lines: Inside the Art World

Blurred Lines: Inside the Art World

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Go

Go

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★
Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
James Acaster: Recognise

James Acaster: Recognise

2018
×
Edit this entry  
17
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
Edit this entry  
15
Show Dogs

Show Dogs

2018
×
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Edit this entry  
09
Anchor and Hope

Anchor and Hope

2017
×
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Killing of America

The Killing of America

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★★
Edit this entry