Simon has logged 24 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry