RSS feed for Simon

Simon has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
15
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Walt: The Man Behind the Myth

Walt: The Man Behind the Myth

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Dublin Oldschool

Dublin Oldschool

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosie

Rosie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
United Skates

United Skates

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being Frank: The Chris Sievey Story

Being Frank: The Chris Sievey Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry