Simone has logged 66 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
Edit this entry  
25
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
29
Signs

Signs

2002
×
Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
01
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
Edit this entry  
12
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
06
Kim Dotcom: Caught in the Web

Kim Dotcom: Caught in the Web

2017
×
Edit this entry  
05
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
Edit this entry  
30
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

1999
×
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
07
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
Edit this entry  
07
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Edit this entry  
01
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Edit this entry  
25
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
Edit this entry  
25
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
Edit this entry  
14
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Edit this entry  
30
Hackers

Hackers

1995
×
Edit this entry  
30
Joshy

Joshy

2016
×
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry