Sort by

Simon has logged 385 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Edit this entry  
15
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weeds on Fire

Weeds on Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rudy

Rudy

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★½
Edit this entry