Sort by

Simon has logged 33 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Monster

Monster

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Edit this entry  
24
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taken 2

Taken 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Settlers

White Settlers

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry