Sort by

Simon has logged 357 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Missing in Action 2: The Beginning

Missing in Action 2: The Beginning

1985
×
Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disorder

Disorder

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Too Late

Too Late

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Read prior review Edit this entry  
25
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trust

The Trust

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Titanic

Titanic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Missing in Action

Missing in Action

1984
×
★★
Edit this entry  
02
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Triangle

Triangle

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry