Sort by

Simon has logged 39 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
Read the review Edit this entry  
31
Ellis

Ellis

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Boat

Boat

2007
×
Read prior review Edit this entry  
29
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Superman II

Superman II

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Ghosts of Girlfriends Past

Ghosts of Girlfriends Past

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zulu

Zulu

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rambo

Rambo

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry