Simon has logged 314 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady for a Day

Lady for a Day

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unlucky Plaza

Unlucky Plaza

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Results

Results

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Days of Coney Island

Last Days of Coney Island

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Clothes

The Emperor's New Clothes

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady in the Car with Glasses and a Gun

The Lady in the Car with Glasses and a Gun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body

Body

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Extraction

Extraction

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Munsters' Scary Little Christmas

The Munsters' Scary Little Christmas

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Criminal Activities

Criminal Activities

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
I am Thor

I am Thor

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Bunny

Funny Bunny

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heist

Heist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry