Sort by

Simon has logged 418 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jane

Jane

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tiger Zinda Hai

Tiger Zinda Hai

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing with Two Heads

The Thing with Two Heads

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goliath and the Vampires

Goliath and the Vampires

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Type: Blue

Blood Type: Blue

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ek Tha Tiger

Ek Tha Tiger

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Minion

The Minion

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trancers 3: Deth Lives

Trancers 3: Deth Lives

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Thousand Faces of Dunjia

The Thousand Faces of Dunjia

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Firecracker

Firecracker

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hit Man

Hit Man

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Body Rock

Body Rock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Youth

Youth

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bullet Head

Bullet Head

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Swindlers

The Swindlers

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coma

Coma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another WolfCop

Another WolfCop

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Anniversary

The Anniversary

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry