Sort by

Simon has logged 41 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hero

The Hero

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
God of War

God of War

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Camera Obscura

Camera Obscura

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Merciless

The Merciless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return to... Return to Nuke 'Em High AKA Vol. 2

Return to... Return to Nuke 'Em High AKA Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War Machine

War Machine

2017
×
Edit this entry  
17
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sarkar 3

Sarkar 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sarkar Raj

Sarkar Raj

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Drowning

The Drowning

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Evil

Another Evil

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry