Sort by

Simon has logged 627 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Four Samosas

Four Samosas

2022
×
Edit this entry  
27
Tantura

Tantura

2022
×
Edit this entry  
24
Teppanyaki

Teppanyaki

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
His Name is Nobody

His Name is Nobody

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Winner Takes All!

Winner Takes All!

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Iron Fists

Iron Fists

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Warriors Two

Warriors Two

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Odd Couple

Odd Couple

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
The Contract

The Contract

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dirty Tiger, Crazy Frog

Dirty Tiger, Crazy Frog

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Remains of a Woman

Remains of a Woman

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Finale in Blood

Finale in Blood

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman Killer's Rampage

Woman Killer's Rampage

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
Enter the Fat Dragon

Enter the Fat Dragon

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
In the Line of Duty 3

In the Line of Duty 3

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
China Dolls

China Dolls

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Watch Out, We're Mad

Watch Out, We're Mad

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Detective vs. Sleuths

Detective vs. Sleuths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Too Cool to Kill

Too Cool to Kill

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magic Hour

The Magic Hour

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rapist Beckons

The Rapist Beckons

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Instinct

Evil Instinct

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lover of the Last Empress

Lover of the Last Empress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blood Relatives

Blood Relatives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Better Half

My Better Half

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Phone Bhoot

Phone Bhoot

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mili

Mili

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Up in the Cellar

Up in the Cellar

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
Indecent Woman

Indecent Woman

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Severely Rape

Severely Rape

1998
×
★★
Edit this entry  
04
Girl-Gang

Girl-Gang

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Forbidden Love

Forbidden Love

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
House Party

House Party

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pretty Woman

Pretty Woman

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenstein: The College Years

Frankenstein: The College Years

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry