Sort by

Simon has logged 46 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belle

Belle

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Violent City

Violent City

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Requin

The Requin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Fists

Fast Fists

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
Edit this entry  
25
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dudes

Dudes

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Der Elvis

Der Elvis

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Return of the King?

The Return of the King?

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Summer of Secrets

Summer of Secrets

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Woman City

Woman City

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Brave and the Evil

The Brave and the Evil

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Beach of the War Gods

Beach of the War Gods

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
White Fire

White Fire

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Terror Nullius

Terror Nullius

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fall of Otrar

The Fall of Otrar

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Midwinter Sacrifice

Midwinter Sacrifice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
02
King Car

King Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Just Heroes

Just Heroes

1989
×
★★★
Edit this entry