• The Jungle Book

    The Jungle Book

    ★★½

    Don’t get me wrong - the movie is extremely well done (stunning fx) but for me it kinda lacks the soul of the old movie.

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    Wow! What a dark and thrilling experience! The acting of Joaquim Phoenix ist simply astonishing, and in combination with great cinematography along with a nerve wracking score, this movie gave me chills periodically.
    For me easily one of the best movies this year! (at least from what I watched)

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    This movie set the bar for Special Effects at this time. Must see!

  • Anna

    Anna

    ★★★½

    Solid Thriller, like a raw diamond: Overall solid, but a little to short and not finished with full conviction sometimes. With a little more polishing the film could have been a lot better. Nevertheless a thrilling experience wich you should see!

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

    Start of an unbelievable amazing and magical journey. Even though I was a little to late born to see this one in cinema, it still was my childhood. Of course, from a filmtheoretical/technical point of view there are some flaws here and there, but these aspects don’t count here for me personally. It’s childhood, like all the other Harry Potter Films and Books (Both are great, but read the Books!!!!) and therefore I can’t and won’t review any Harry Potter Suff from a objective Point of view. Childhood = 5 Stars.

  • First Man

    First Man

    ★★★★

    This film is amazing. It really puts the moon landing back then in a completely different perspective. I was born 40 years to late to experience this milestone myself and for me it was obvious that they did it and everything was a success. All the suffering, the death, the commitment and the anti space travel movement is not what you read in history books. Most of the time it’s just a timestamp: 1969, first landing of human beings on…

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    Arrival is perfect in every way you look at it. Story, Acting, Music/Soundesign, Cinematography... everything fits together seamlessly. The topic is highly interesting and is delt with - in my opinion - a very realistic approach, wich ties the viewer even closer to the things happening on screen. It’s very relatable in some way. Perfect SciFi Drama. As Huraxdax already said: Hurray Dennis Villeneuve!

  • Super 8

    Super 8

    ★★★

    The Film reminds me a lot of E.T (but comes nowhere near this masterpiece), just darker and more cruel.  It’s a tribute to the 70s (and the 70s films) and if you understand it like that, it’s  actually a lot of fun. The super 8 scenes reminded me of films we did ourself as kids and I just like the setting this time offers. So if you like the older Spielberg films like E.T or the 70s, it’s defenitely worth a look!

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    One of my absolute favorite films. Watched it the third time today and it just doesn’t  get boring in any way whatsoever. There are so many details to explore, such great pictures, one of the best soundtracks I’ve ever experienced, an awesome storyline and an absolute amazing cast. Wich (in my opinion) goes for almost every Christopher Nolan movie! 
    Must watch for everyone!

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    One of the funniest, most twisted and craziest western I’ve ever seen. I loved every minute of it! A true masterpiece from the coen Brothers! Not to mention the soggy-bottom boys! Astonishing presence on the stage! 
    Conclusion: Must see for every film fan!

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★½

    Timeless classic and birth of Dr. Hannibal Lecter. Sir Anthony Hopkins - as always - delivers an astonishing level of acting and harmonizes well with the also great Jodie Foster. Must see for all film and horror/thriller fans.