Simon has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Croods

The Croods

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
24
Nina Conti: Her Master's Voice

Nina Conti: Her Master's Voice

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Stuffed

Stuffed

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Haywire

Haywire

2011
×
★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★
Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★
Edit this entry