Sort by

simontolman has logged 129 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alpenglow

Alpenglow

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cram

Cram

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Disfluency

Disfluency

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ranch Water

Ranch Water

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sons of the Sea

Sons of the Sea

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Summer Reign

Summer Reign

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mist

The Mist

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry