Sort by

Troy has logged 555 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Satantango

Satantango

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Juniper

Juniper

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Humans

The Humans

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry