Sort by

Jake has logged 375 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry