• Four Lions

    ★★★★

  • Boy

    ★★★½

  • Tucker and Dale vs. Evil

  • Avatar

  • Law Abiding Citizen

    ★★★★½

  • Zombieland

    ★★★★

  • The Loved Ones

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • The Collector

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★

  • Up

  • Dead Snow

    ★★

  • Gran Torino

    ★★★★

  • Eden Lake

    ★★★★

  • Pontypool

    ★★★★

  • RockNRolla

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Martyrs

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★

  • The Happening

    ★★★

  • Taken

    ★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Cloverfield

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★

  • The Mist

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★

  • 30 Days of Night

    ★★★

  • Superbad

  • 1408

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • [REC]

  • Grindhouse

  • Planet Terror

    ★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Black Sheep

    ★★★

  • The Host

    ★★★

  • Final Destination 3

    ★★

  • The Descent

  • War of the Worlds

    ★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★★

  • Hard Candy

    ★★★½

  • The Incredibles

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Mean Girls

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Finding Nemo

  • Final Destination 2

    ★★

  • 28 Days Later

    ★★★

  • Ghost Ship

    ★★

  • Scooby-Doo

  • Eight Legged Freaks

    ★★

  • Blade II

    ★★★

  • Panic Room

  • Monsters, Inc.

  • Jeepers Creepers

    ★★

  • Donnie Darko

    ½

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Final Destination

    ★★

  • American Psycho

    ★★★

  • Lake Placid

  • Blade

    ★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Titanic

  • Cube

  • Trainspotting

    ★½

  • Toy Story