simplybennett has logged 412 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Live and let Live

Live and let Live

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Lion In Your Living Room

The Lion In Your Living Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rats

Rats

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★½
Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
At All Costs

At All Costs

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aziz Ansari: Dangerously Delicious

Aziz Ansari: Dangerously Delicious

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rainbow Time

Rainbow Time

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lucky Texan

The Lucky Texan

1934
×
Edit this entry  
22
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killswitch

Killswitch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atom Age Vampire

Atom Age Vampire

1960
×
Read the review Edit this entry  
19
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
I Dream of Wires

I Dream of Wires

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Sex After Kids

Sex After Kids

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Gospel Road: A Story of Jesus

Gospel Road: A Story of Jesus

1973
×
★★
Edit this entry  
11
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
The Business of Being Born

The Business of Being Born

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unbranded

Unbranded

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Buddhist Fist

The Buddhist Fist

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joshy

Joshy

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Under Surveillance

Under Surveillance

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
God's Pocket

God's Pocket

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
West Coast

West Coast

2015
×
★★★★
Edit this entry