simplybennett has logged 62 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ave Maria

Ave Maria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aftermath

Aftermath

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
25
DMT: The Spirit Molecule

DMT: The Spirit Molecule

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Neurons to Nirvana

Neurons to Nirvana

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Destruction, Inc.

Destruction, Inc.

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Overnight

The Overnight

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Attack on the Fourth of July

Attack on the Fourth of July

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Milkshake

American Milkshake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hungry for Change

Hungry for Change

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Drummer's Dream

A Drummer's Dream

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perfect Human Diet

The Perfect Human Diet

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Born Rich

Born Rich

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ticket

Ticket

1986
×
Read the review Edit this entry  
20
Sufi Soul: The Mystic Music of Islam

Sufi Soul: The Mystic Music of Islam

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
God's Country

God's Country

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bright Day

Bright Day

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Gregg Allman LIVE at Sturgis

Gregg Allman LIVE at Sturgis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incident at Oglala

Incident at Oglala

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Women in Rock

Women in Rock

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Money for Nothing: A History of the Music Video

Money for Nothing: A History of the Music Video

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Michael Jackson: Life, Death and Legacy

Michael Jackson: Life, Death and Legacy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Madonna: Goddess of Pop

Madonna: Goddess of Pop

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Are You Here

Are You Here

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Dazzling Dunks and Basketball Bloopers

Dazzling Dunks and Basketball Bloopers

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Inspired to Ride

Inspired to Ride

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Music in Review: Creedence Clearwater Revival

Music in Review: Creedence Clearwater Revival

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Iverson

Iverson

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
No No: A Dockumentary

No No: A Dockumentary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Super High Me

Super High Me

2007
×
★½
Edit this entry  
10
Guru of Go

Guru of Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry